W najbliższą sobotę, 15 sierpnia, nad Zalewem Sulistrowickim 200 zawodniczek i zawodników zawalczy o zaszczytny o tytuł Grażyny i Janusza Triathlonu! Chociaż do przepłynięcia, przejechania rowerem i przebiegnięcia mają dystans prawie 23 km, czyli niemal 1/8 dystansu Ironman, zwycięstwo może być prostsze niż się wydaje:
– „Zdradzimy Wam niezawodny sposób na wygrywanie każdych zawodów: odwracam tabelę i jestem na czele” – piszą organizatorzy wydarzenia. I ten cytat doskonale oddaje ducha imprezy – uczestniczą w niej amatorzy, którzy kochają sport, choć nie zawsze z wzajemnością 😉 Dlatego do startu należy podejść z dystansem, na luzie, z dużą dozą fantazji i poczucia humoru!
Aby wspierać Grażyny i Januszów w ich zmaganiach, wystarczy w sobotę stawić się na Plaży Gminnej nad dolnośląskim Zalewem Sulistrowickim. Wstęp dla kibiców jest bezpłatny! Pierwsza fala zawodników wystartuje o godzinie 10.30, a ostatni zawodnicy na metę docierać powinni około godziny 14.00, po 14.00 przewidziane jest wręczanie medali i losowanie nagród. Wydarzeniu sportowemu towarzyszy charytatywna impreza z atrakcjami dla najmłodszych. Informacje dotyczące wydarzenia znaleźć można na fanpage’u Triathlonu: www.facebook.com/TRIJanusziGrazyna/.
Uwaga! W dniu zawodów w okolicy Zalewu Sulistrowickiego spodziewać się można utrudnień w ruchu drogowym. W godzinach 10:00-14:00 zamknięty zostanie ruch od strony Będkowic, Przemiłowa w kierunku Sulistrowic, Sulistrowiczek oraz Przełęczy Tąpadła.
Organizatorem Triathlonu dla Januszy i Grażyn, który już po raz trzeci odbędzie się na Dolnym Śląsku, jest Fundacja Aktywni Ślężanie. Towarzyszącą imprezę charytatywną z atrakcjami dla dzieci organizuje Fundacja „Potrafię Pomóc”.
SPORT NA WESOŁO!
W tych zawodach mniej liczy się czas, bardziej – fantazja i pomysłowość. Tak w zeszłym roku o pomysłach zawodników opowiadała Monika Jackowicz z Fundacji Aktywni Ślężanie, organizatorka wydarzenia:
„Zawodnicy wykazali się dużą kreatywnością. Pojawił się pan, który wystartował w stroju lisa, był też SpongeBob, już po raz drugi był zawodnik z kołem ratunkowym w kształcie żyrafki. Także kibice nie próżnowali – pojawił się wśród nich Minionek, prywatnie Robert, kolega SpongeBoba”. Mamy nadzieję, że i w tym roku kreatywność uczestników nas zaskoczy!
CHARYTATYWNIE I DLA DZIECI
Od początku sportowym zmaganiom towarzyszy impreza charytatywna z atrakcjami dla dzieci, którą organizuje Fundacja „Potrafię Pomóc”. W tym roku po raz pierwszy Fundacja „Potrafię Pomóc” włączy się również w rywalizację sportową. W zawodach weźmie udział sztafeta firmowa w składzie: Adam Komar, prezes Fundacji „Potrafię Pomóc” (rower), Katarzyna Olszewska, koordynatorka prowadzonej przez Fundację Wrocławskiej Szkoły Rodzenia dla Osób z Niepełnosprawnością oraz Natalia Choma, studentka fizjoterapii i praktykantka w założonym przez Fundację Ośrodku rehabilitacyjno-edukacyjnym dla Wyjątkowych Dzieci.
Przy stoisku Fundacji przez cały czas trwania wydarzenia obecni będą wolontariusze organizujący animacje dla dzieci. Dla najmłodszych przygotowane zostaną dmuchańce, bańki mydlane, a dla młodszych i starszych – sportowa rozgrzewka. Dlaczego warto nas odwiedzić i dołączyć do naszej strefy atrakcji zachęca w wypowiedzi dla Faktów o poranku TV3 Wrocław, Adama Komar, prezes Fundacji „Potrafię pomóc” – https://wroclaw.tvp.pl/49377646/12082020 – o triathlonie od 9’25”.
W czasie wydarzenia prowadzona będzie zbiórka na rzecz pierwszego w Polsce Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznego Chorób Rzadkich, które już w październiku tego roku Fundacja „Potrafię Pomóc” otworzy we Wrocławiu. Centrum zaoferuje wsparcie, diagnostykę i skoordynowaną, długofalową terapię dla osób z całej Polski: z chorobami rzadkimi, z różnymi niepełnosprawnościami, z zaburzeniami koncentracji, pamięci, uwagi, dla dzieci z trudnościami w uczeniu się, z zaburzeniami integracji sensorycznej i dla ich rodzin. Najnowsze informacje na temat remontu i wyposażenia placówki znaleźć można na fanpage’u Fundacji: www.facebook.com/FundacjaPotrafiePomoc.
INTEGRACYJNIE
“Być pełnosprawnym to naprawdę żadna zasługa, to dar, który każdemu z nas, o każdym czasie może być odebrany. Pozwólmy więc niepełnosprawnym i członkom ich rodzin w jak najbardziej naturalny sposób włączyć się w nasze życie. Chcielibyśmy dać im pewność, że jesteśmy jednością”.
To motto, które od pierwszej edycji, czyli od 2018 roku, przyświeca organizatorom Triathlonu. Triathlon dla Januszy i Grażyn to impreza otwarta nie tylko na osoby w różnym wieku, w tym seniorów, oraz ludzi, którzy dopiero rozpoczynają przygodę ze sportem, ale też na osoby z niepełnosprawnościami, które startują w tandemach z osobą pełnosprawną. W tym roku udział bierze aż pięć taki tandemów, wśród nich – ambasadorzy Fundacji „Potrafię Pomóc”.
Kuba Jurczak ma 18 lat, pochodzi z Legnicy. Czterokończynowe mózgowe porażenie dziecięce nie przeszkadza mu w realizacji marzeń
i udowadnianiu, że sport nie zna barier. W Triathlonie wystartuje już kolejny raz, wspólnie z tatą, Przemkiem.
<<Wspólne starty to było marzenie Kuby, to on po obejrzeniu filmu „Ze wszystkich sił”, który opowiada o starcie taty z niepełnosprawnym synem w zawodach Ironman, zapytał mnie, czy wystartujemy razem. A dla mnie jest najważniejszy jego uśmiech, dlatego się nie wahałem. Cieszę się, że na zawodach pojawia się coraz więcej wózków, coraz więcej osób z niepełnosprawnością. Mam nadzieję, że będzie ich jeszcze więcej>> – tak Przemysław Jurczak komentował ich zeszłoroczny wspólny start.
Więcej informacji na temat osiągnięć sportowych Kuby, ambasadora Fundacji „Potrafię Pomóc”, oraz tandemu Jurczaki TMTeam można znaleźć tutaj: www.facebook.com/jurczakitmteam.
Kolejnym ambasadorem Fundacji „Potrafię Pomóc” jest wrocławianin Jacek Marciniak (www.endutrition.pl), wicemistrz Polski w triathlonie
i uczestnik triathlonowych Mistrzostw Świata w RPA. W czasie Triathlonu dla Januszy będzie przewodnikiem zawodnika z niepełnosprawnością wzroku – Andreya Tikhonova (www.facebook.com/blind.vandal).
Na koniec warto zaznaczyć, że oczywiście tegoroczna impreza odbędzie się z uwzględnieniem norm epidemiologiczno-sanitarnych.
Do zobaczenia nad Zalewem Sulistrowickim!
Autorami zdjęć są: Elżbieta, Anna i Grzegorz Wyskielowie.