Zapraszamy do lektury czwartego odcinka naszego PODSUMOWANIA 2020 roku. W lipcu, sierpniu i we wrześniu było dużo radości, ale i smutku – pożegnaliśmy przyjaciela, Bartłomiej Skrzyński. Dziś jego imię nosi nasze Centrum Diagnostyczno-Terapeutyczne Chorób Rzadkich. Centrum mogliśmy otworzyć dzięki wsparciu i życzliwości wielu osób, między innych tych, które wspierają nas 1% podatku. Nasz KRS to: 0000303590, DZIĘKUJEMY ZA KAŻDY GEST ŻYCZLIWOŚCI!
Co udało się zrealizować Fundacji „Potrafię Pomóc”
- Lipiec w naszej Fundacji zaczął się pracowicie – od organizacji bezpłatnych letnich PÓŁKOLONII DLA WROCŁAWSKICH DZIECI I MŁODZIEŻY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI, było to zadanie powierzone przez miasto Wroclaw [Wroclove]. W dwóch turnusach, w pełnym rygorze sanitarnym, wzięło każdorazowo udział 30 dzieci. Półkolonie pracującym rodzicom pomogły zorganizować opiekę nad dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnościami w trudnym dla tych rodzin okresie wakacji. Szczególne podziękowania należą się wolontariuszom, którzy wspierali kadrę opiekującą się dziećmi. DZIĘKUJEMY!
- W lipcu mogliśmy też Was zaprosić na pierwszy wirtualny spacer po remontowanych pomieszczeniach Centrum Diagnostyczno-Terapeutyczne Chorób Rzadkich im. Bartłomieja Skrzyńskiego! Oprowadzała manager placówki, Eva Nieckarz: https://youtu.be/ohuHdxS7iC4 . To pierwsze z serii wideo przygotowanych we współpracy z Jakub Stolarski – photo & video Można je znaleźć na naszym koncie YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCBFDSk8SA77k0mzrJpAc9pQ .
- Dziękowaliśmy też za wsparcie, jakie podopiecznym Fundacja Potrafię Pomóc oferuje Pasaż Królewiecki we Wrocławiu, gdzie można wrzucić „grosik” do orbitalnej skarbonki. W 2019 roku z zarządcą oraz przedsiębiorcami z pasażu i Szkoła Podstawowa Dialogu Kultur Etz Chaim zawarliśmy trójstronne porozumienie. W wyniku tego porozumienia zorganizowaliśmy później wspólnie kilka wydarzeń charytatywnych, w których udział brali wolontariusze ze szkoły pod opieką p. Anna Ponichtera. Dziękujemy!
- W sierpniu już po raz trzeci, na zaproszenie Monika Jackowicz i Fundacja Aktywni Ślężanie mieliśmy przyjemność być partnerem niezwykłego wydarzenia łączącego sport, humor i promowanie aktywności osób z niepełnosprawnościami: Triathlon dla Januszy i Grażyn. Tym razem w triathlonie wystartowała nasza fundacyjna sztafeta z prezesem Adam Komar na czele Jak co roku – organizowaliśmy imprezę towarzyszącą z atrakcjami dla dzieci i dla całych rodzin, a także wspieraliśmy organizatorów w promocji wydarzenia i w kontakcie z mediami. W czasie triathlonu zbieraliśmy pieniądze na wyposażenie Centrum Diagnostyczno-Terapeutyczne Chorób Rzadkich im. Bartłomieja Skrzyńskiego. Tu szczególne podziękowania dla naszych WOLONTARIUSZY, którzy spisali się na medal oraz dla dziennikarzy, którzy szeroko informowali o akcji. W tym roku też można zostać Grażyną lub Januszem Triathlonu! Zapisy do tegorocznej edycji triathlonu, organizowanego nad Zalewem Sulistrowickim, ruszyły w połowie marca! Kto się odważy i podejmie wyzwanie? https://www.facebook.com/TRIJanusziGrazyna/posts/3734318453270099
- W sierpniu włączyliśmy się w promocję koncertu dla naszego podopiecznego Bartoszka Rudzkiego, który urodził się z rzadką chorobą: zespołem kruchego chromosomu X. Fundacja Potrafię Pomóc miała zaszczyt być patronem medialnym wydarzenia. A pod koniec sierpnia sukcesem zakończyła się największa zbiórka, w jakiej do tej pory uczestniczyliśmy: we współpracy z Siepomaga.pl i dzięki ogromnej armii dobrych serc udało się zebrać prawie 10 milionów zł!!! Dzięki temu nasza podopieczna, Mia Kurtuldu, która urodziła się z SMA (rdzeniowym zanikiem mięśni) otrzymała innowacyjną terapię genową i szansę na lepsze życie.
Naszych podopiecznych możecie wspierać także teraz, w ich życiu rehabilitacja pełni kluczową rolę!
Bartoszek: https://potrafiepomoc.org.pl/podopieczny/240-609-bartosz-rudzki/?galeria=true ;
Mia: https://potrafiepomoc.org.pl/podopieczny/240-693-mia-kurtuldu/?galeria=true .
Informacje o naszych podopiecznych można znaleźć tutaj: https://potrafiepomoc.org.pl/nasi-podopieczni/ . - We wrześniu informowaliśmy o podpisaniu listu intencyjnego z WPT – Wrocławski Park Technologiczny S.A., w ramach którego wspólnie z innymi podmiotami z Wrocławia tworzymy Integracyjny Inkubator Przedsiębiorczości.
- Otworzyliśmy też wystawę plenerową poświęconą chorobom rzadkim. Tablice, które można było oglądać podczas spacerów nad bulwarem Xawerego Dunikowskiego we Wrocławiu, przygotowała Agencja Reklamowa CzART, która wspiera nas regularnie! Natomiast przy transporcie i instalacji wystawy pomogła firma Hurtwent.pl. Dziękujemy! Tablice oraz wystawa współfinansowane były ze środków PFRON – Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, będących w dyspozycji Urzędu Miasta Wroclaw [Wroclove], Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu w ramach projektu “Wrocław bez barier “. Więcej na temat wystawy i chorób rzadkich – w materiale telewizji Echo24: https://youtu.be/Dz3ze2opYb4 .
- 15 września był dla nas i dla osób, które przyjaźniły się z Bartkiem „Skrzynią” Skrzyńskim, bardzo ciężkim dniem. Bartek, który zawsze wspierał nas swoimi pomysłami, inspirował, zachęcał do działania – odszedł. Chorował na postępujący zanik mięśni, ale to nie przeszkodziło mu żyć życiem kilku osób! Fundacja Potrafię Pomóc kontynuuje jego dzieło – staramy się budować świat, w którym jest mniej barier, wspieramy osoby z chorobami rzadkimi. Imieniem Bartka nazwaliśmy Centrum Diagnostyczno-Terapeutyczne Chorób Rzadkich, które niedawno otworzyliśmy we Wrocławiu.
- We wrześniu z dumą informowaliśmy, że otrzymaliśmy GRANT od Kulczyk Foundation w ramach 8. edycji programu grantowego dedykowanego wsparciu dla kobiet i dziewczynek!!! Dzięki temu mogliśmy wyposażyć pierwszy na Dolnym Śląsku gabinet ginekologiczno-położniczy dostosowany do potrzeb kobiet i dziewcząt z niepełnosprawnościami. Dziękujemy Więcej na ten temat tutaj: https://kulczykfoundation.org.pl/aktualnosci/Wydarzenia/Wsparcie_Dla_Kobiet_I_Dziewczynek_8_Edycja_Konkursu_Grantowego_Kulczyk_Foundation_Rozstrzygnieta?fbclid=IwAR38uZDO1cq0xoBmlqVvEKhHFg-5iKQguyMktwJI5WI27zlX3ENzr0anajo .
- Pod koniec września rozmawialiśmy też o współpracy ze Szpitalem w Oleśnicy PZS Oleśnica– między innymi o zorganizowaniu warsztatów dla personelu szpitala pod kątem dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Bo DOSTĘPNOŚĆ JEST WAŻNA!
To już wszystko w tym, przedostatnim odcinku podsumowania, DZIĘKUJEMY, ŻE JESTEŚCIE Z NAMI