Jeśli wejdą w życie nowe przepisy, a stanie się tak na 99% – W PRZYSZŁYM ROKU MILIONY POLAKÓW NIE BĘDĄ MUSIAŁY WYPEŁNIAĆ PITÓW. Chodzi o formularze PIT 37 i 38 (dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz dla podatników uzyskujących przychody kapitałowe). Zamiast podatników, PITy wypełnią urzędnicy. Ustawa czeka już na podpis prezydenta.
JAK TO MA DZIAŁAĆ W PRAKTYCE? Przygotowana przez skarbówkę deklaracja będzie czekać na portalu podatkowym od 15 lutego do 30 kwietnia. Będzie ją można zaakceptować bez zmian, wprowadzić zmiany i zaakceptować (np. podając nr KRS organizacji, której chce się przekazać 1%) lub odrzucić, wypełnić i wysłać samodzielnie. Albo nic nie robić, PIT i tak będzie rozliczony. I pewnie wiele osób z tego prawa do „nicnierobienia” skorzysta…
CO Z 1%? Istnieje obawa, że osoby, które nie będą musiały wypełniać PITu, nie przekażą 1% podatku na wybraną organizację pożytku publicznego. Wprawdzie Krajowa Administracja Skarbowa ma automatycznie naliczyć 1% dla tej organizacji, która została wskazana w zeszłym roku, ale dla pewności warto sprawdzić swoją deklarację i poprosić o sprawdzenie/zmodyfikowanie danych osoby, które chcą przekazać 1% podatku np. na subkonto naszego dziecka! O zmodyfikowaniu deklaracji warto też pamiętać, jeśli chcemy odpisać ulgi, np. z tytułu przekazania darowizny organizacji pożytku publicznego.
GDZIE BĘDZIE MOŻNA ZNALEŹĆ SWÓJ PIT? Na stronie Ministerstwa Finansów ma być utworzona specjalna zakładka, deklarację podatkową będzie można obejrzeć po podaniu nr NIP i PESEL oraz przychodu za poprzedni rok.
Więcej informacji w artykułach z Gazety Wyborczej i z Gazety Krakowskiej, teksty można znaleźć tutaj:
https://www.landpage.co/f7a3f2fca55f56dedf99
https://gazetakrakowska.pl/rewolucja-w-podatkach…/…/13446335
My po przeczytaniu artykułów wciąż mamy pewne pytania dotyczące tego, jak system ma funkcjonować. Na przykład: co z deklaracjami osób, które nie obsługują komputera, jak będą mogły sprawdzić swoje PITy? Czy osoby, które nie sprawdzą swoich deklaracji, a rok wcześniej przekazały swój 1% na cel szczegółowy organizacji, na przykład na konkretnego podopiecznego, będą mieć gwarancję, że pieniądze trafią na konto tego podopiecznego? A co w przypadku, gdy „cel szczegółowy” jest już nieaktualny, bo na przykład podopieczny zmienił organizację? Te i inne pytania zadamy ustawodawcy, damy znać, jak tylko otrzymamy odpowiedź
#FundacjaPotrafięPomóc #1procent #1ProcentDlaFundacjiPotrafięPomóc #podatki #PomóżNamPomagać #PIT #WyjątkoweDzieci