Pamiętacie wpis o nowych zasadach rozliczeń podatkowych? Przypomnijmy: w przyszłym roku miliony Polaków nie będą musiały wypełniać PIT-ów – chodzi o PIT 37 i 38 (dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz dla podatników uzyskujących przychody kapitałowe). Zamiast podatników, PIT-y wypełnią urzędnicy. Przygotowana przez skarbówkę deklaracja będzie czekać na portalu podatkowym od 15 lutego do 30 kwietnia. Będzie ją można zaakceptować bez zmian, wprowadzić zmiany i zaakceptować (np. podając nr KRS organizacji, której chce się przekazać 1%) lub odrzucić, wypełnić i wysłać samodzielnie. Albo nic nie robić, PIT i tak będzie rozliczony.
Tu cały wpis:
https://potrafiepomoc.org.pl/pity-1-ulga-z-tytulu-darowizny-w-2019-roku-wazne-przeczytajcie/
I tu pojawia się pytanie – co się stanie z 1% tych, którzy swoich deklaracji nie sprawdzą? Wprawdzie Krajowa Administracja Skarbowa ma automatycznie naliczyć 1% dla tej organizacji, która została wskazana w zeszłym roku, ale my wciąż mieliśmy kilka pytań o to, jak system ma działać w praktyce. Zadaliśmy je, a Ministerstwo Finansów udzieliło odpowiedzi!
PYTANIE 1
Czy – jeśli podatnik samodzielnie nie wypełni PIT-u i go nie sprawdzi, zostawi to urzędowi – przy przepisaniu zeszłorocznego KRS organizacji urzędnicy przepiszą także cel szczegółowy.
ODPOWIEDŹ MINISTERSTWA 1
Jeżeli w zeznaniu za rok ubiegły podatnik wskazał cel szczegółowy, to ten cel szczegółowy zostanie również wskazany w zeznaniu podatkowym udostępnionym przez organ podatkowy.
PYTANIE 2
Deklaracje sprawdzać i korygować można będzie poprzez zakładkę na stronie Ministerstwa Finansów. Co z osobami, które nie posługują się komputerem, w jaki sposób te osoby będą mogły sprawdzić/skorygować deklaracje?
ODPOWIEDŹ MINISTERSTWA 2
Pozostawiona zostaje możliwość złożenia przez podatnika zeznania podatkowego w formie papierowej. Takie zeznanie podatnik będzie musiał sporządzić samodzielnie. Zeznania sporządzone przez organ podatkowy będą udostępnione wyłącznie na portalu podatkowym.
PYTANIE 3
Co z 1% osób, które nie sprawdziły/skorygowały deklaracji, a organizacja, na którą przekazały 1% rok wcześniej, przestała istnieć, straciła status OPP? Co jeśli organizacja istnieje i posiada status OPP, ale nieaktualny jest cel szczegółowy?
ODPOWIEDŹ MINISTERSTWA 3
W zeznaniach podatkowych udostępnionych przez organ podatkowy zostanie wskazany numer KRS OPP z zeznania podatkowego złożonego przez podatnika za rok ubiegły pod warunkiem, że dana organizacja znajduje się w Wykazie OPP uprawnionych do otrzymania 1% podatku należnego. Jeżeli danej OPP nie ma już w wykazie, to w zeznaniu nie zostanie wykazany żaden nr KRS OPP – w tym wypadku jeżeli podatnik nie doda w udostępnionym zeznaniu podatkowym nr KRS innej OPP, to nie zostaną przekazane środki do żadnej organizacji.
Cel szczegółowy nie będzie weryfikowany – Wykaz OPP uprawnionych do otrzymania 1% podatku należnego nie zawiera informacji o celach szczegółowych. Jeżeli dana OPP znajduje się w Wykazie to otrzyma środki z 1% podatku należnego, bez względu na to czy cel szczegółowy jest aktualny czy też nie.
W gestii podatnika pozostaje ewentualna weryfikacja i modyfikacja danych wykazanych w udostępnionym zeznaniu podatkowym.
MINISTERSTWO DODAJE
Warto zaznaczyć, że przy usłudze Twój-ePIT, proces wypełniania zeznania zostanie już prawie w całości wykonany, tak więc podatnik będzie musiał pamiętać jedynie o ulgach, wspólnym rozliczeniu z małżonkiem (jeżeli korzysta z takiej formy) oraz OPP i celu na który chce przekazać 1%. W przypadku podatników, którzy nie korzystają z ulg i preferencyjnych rozliczeń, ewentualne zmiany w zeznaniu będą dotyczyły jedynie OPP lub celu szczegółowego, więc jest niewielkie ryzyko, że podatnicy o tym zapomną. MF planuje przeprowadzenie kampanii informacyjnej, w której będzie mówiło o nowym sposobienie rozliczania i przypominało o przekazywaniu 1% na rzecz OPP.
A MY RADZIMY
Mimo wszystko warto wejść na portal podatkowy i sprawdzić, czy system działa sprawnie. Nawet jeśli chcemy przekazać 1% podatku tej samej organizacji/dziecku, co roku wcześniej, warto wejść na portal podatkowy i sprawdzić, czy wszystko się zgadza, zachęcić do tego rodzinę i znajomych, a także pomóc osobom, które nie mają dostępu do komputera lub ze sprawdzeniem deklaracji samodzielnie sobie nie poradzą. Oczywiście przy okazji zachęcamy do przekazywania 1% podatku Fundacja Potrafię Pomóc i naszym podopiecznym! To mały gest, a tak dużo dobrego może zrobić!
Tutaj bezpośredni odnośnik: https://potrafiepomoc.org.pl/przekaz-1-procent/