Jak wiecie, ostatnio sporo się u nas działo, dzięki imprezom charytatywnym, dzięki wam, dzięki pomocy ludzi dobrej woli, suma pieniędzy na budowę pierwszego w Polsce Domu Samodzielności dla Osób Dorosłych z Zespołem Pradera-Williego (chorobą wiecznego głodu) i Kompleksu „Potrafię Pomóc” rośnie! Dziękujemy wszystkim!
Teraz pora wyjaśnić, jak będzie wyglądał i funkcjonował nowy kompleks. Poniżej wizualizacje przygotowane przez Wspólna Inicjatywa Architektoniczna i tekst opisujący projekt koncepcyjny kompleksu.
KOMPLEKS „POTRAFIĘ POMÓC”
Dom Samodzielności dla Osób Dorosłych z Zespołem Pradera-Williego stanowić będzie jedną z najważniejszych części rehabilitacyjno-edukacyjnego Kompleksu „Potrafię Pomóc”, który powstanie we Wrocławiu. W domu mieścić się będzie 10 mieszkań dla „praderków”, czyli osób urodzonych z zespołem Pradera-Williego, chorobą wiecznego głodu.
Rzut piętra z Domem Samodzielności dla osób z PWS, zapleczem konsultacyjno-diagnostycznym i zieloną częścią dachu.
Osoby z zespołem Pradera-Williego nie mają szans na zwykłe życie. Z powodu nieustannego głodu i zaburzeń zachowania potrzebują stałej kontroli, dlatego nie zakładają rodzin, nie pracują. Zamieszkanie w kompleksie pozwoli im na kontakt z innymi chorymi oraz z pozostałymi użytkownikami kompleksu. Będą też mogli uczestniczyć w życiu zawodowym – np. pomagać w ogrodzie czy współpracować z kadrą grup przedszkolnych i rewalidacyjnych, które także stanowią część kompleksu. Budynek i jego otoczenie zaprojektowane zostały w taki sposób, by przestrzeń pomagała w budowie społeczności, by sprzyjała integracji wszystkich użytkowników. Dla osób z PWS możliwość zaangażowania się w życie ośrodka stanowić będzie formę terapii. Oprócz części mieszkalnej w tej części znajdować się będą: pokoje trenerów, sale terapeutyczne, świetlica i siłownia oraz kuchnia z jadalnią.
Ciekawym i bardzo potrzebnym elementem kompleksu będą „pokoje wytchnień” dla osób z niepełnosprawnościami, które z przyczyn losowych przez jakiś czas nie mogą liczyć na pomoc najbliższych. Opiekunowie w tym czasie będą mogli, np. poddać się operacji. Ta część obiektu będzie także wykorzystywana do obsługi turnusów rehabilitacyjnych. Pokoje dwuosobowe z dostosowanymi łazienkami przeznaczone będą na pobyt osób z niepełnosprawnością, które będą korzystać z turnusów, oraz dla ich opiekunów.
W kompleksie znajdzie się również Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjny dla Wyjątkowych Dzieci, czyli terapeutyczne grupy przedszkolne, grupy rewalidacyjne oraz przestrzeń na zajęcia w ramach Wczesnego Wspomagania Rozwoju. To miejsce, gdzie dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami będą realizować obowiązek szkolny i uczestniczyć w rehabilitacji oraz w zajęciach terapeutycznych. Do dyspozycji terapeutów i ich podopiecznych będą między innymi: sale doświadczania świata, sale integracji sensorycznej oraz sale fizjoterapeutyczne. Gabinety rehabilitacyjne i terapeutyczne będą dostępne dla całego Kompleksu „Potrafię Pomóc” oraz – w miarę wolnych miejsc – dla pozostałych mieszkańców Wrocławia. Zaplecze rehabilitacyjno-terapeutyczne stanowić będą też: basen, komora hiperbaryczna, tężnia i grota solna.
Rzut sali doświadczania świata.
Kolejna część kompleksu przeznaczona zostanie na zaplecze konsultacyjno-diagnostyczne oraz na biura. W gabinetach konsultacyjno-diagnostycznych specjaliści będą konsultowali i diagnozowali dzieci z chorobami rzadkimi, realizując zadania pierwszego w Polsce Ośrodka Referencyjnego w ramach Narodowego Planu Chorób Rzadkich.
Projekt koncepcyjny Kompleksu „Potrafię Pomóc” został stworzony w ramach projektu „Wspólna Inicjatywa Architektoniczna”. Przygotowała go grupa studentek i absolwentek wrocławskich uczelni (Politechnika Wrocławska, AWF Wrocław – Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu) w składzie: Anita Domagała, Aliaksandra Haidarovich, Aleksandra Hamela, Anna Kępys, Olimpia Kosar, Katarzyna Lis, Dagna Mess, Inka Proszko, Justyna Wentland, Agata Witczak, Aleksandra Wosik, Paulina Woźny. Nadzór nad projektem sprawowała mgr inż. arch. Natalia Ratajczak-Szponik. Opiekę merytoryczną sprawowali także dr Dominika Zawadzka, mgr inż. arch. Agnieszka Marek-Kwocz, mgr inż. arch. Łukasz Daleczko i dr Krzysztof Kubasek. „Wspólna Inicjatywa Architektoniczna” od 10 lat pomaga osobom niepełnosprawnym w dostosowaniu mieszkań i otoczenia do ich niepełnosprawności. Uczestniczący w warsztatach studenci mają szansę poznać w praktyce zasady projektowania dla osób z różnymi niepełnosprawnościami, a osoby niepełnosprawne na zakończenie każdej edycji otrzymują projekty wykonawcze proponowanych adaptacji.
Zieleniec z interaktywni tablicami oraz urządzeniami do zabawy przystosowanymi dla osób niepełnosprawnych.
Grupa twórców projektu Kompleksu „Potrafię Pomóc” składa się z przedstawicieli różnych dyscyplin: architektów, terapeutów zajęciowych oraz architektów wnętrz. Efektem jest stworzenie projektu, w którym dużą rolę odgrywa otoczenie: ogród i zieleń. W przestrzeń rekreacyjno-relaksacyjną zamieniony zostanie zielony dach budynku. Szczególnie ważnym elementem w projekcie jest wyjątkowy plac zabaw dla dzieci, przystosowany dla osób z niepełnosprawnością ruchową, a także umysłową, wyposażony w integracyjne urządzenia do zabawy: karuzelę integracyjną, huśtawki dla niepełnosprawnych czy tablice interaktywne. Będzie też ogród doświadczeń i zmysłów, gdzie znajdować się będą ścieżki sensoryczne o różnego rodzaju nawierzchniach, tężnia solankowa, strefa ogrodnictwa i pielęgnacji roślin, miejsce na dogoterapię, oraz strefę wspólnych spotkań i posiłków.
Umieszczenie większości funkcji ośrodka na parterze, zastosowanie dużej ilości przeszkleń a także stworzenie zielonych patiów gwarantują jego użytkownikom kontakt z naturą. Budynek zaprojektowany jest tak, aby był jak najbardziej dostępny oraz stwarzał możliwość integracji użytkowników, ale by jednocześnie zapewniał im możliwość komfortowego użytkowania niezależnie od siebie. W tym celu kompleks został podzielony na umowne strefy funkcjonalne. Innowacyjne rozwiązania to, między innymi, system szyn (torów jazdy), dzięki któremu przemieszczanie, opuszczanie i podnoszenie osób niepełnosprawnych będzie prostsze. W kompleksie będzie też basen z regulowanym dnem, system ścian przesuwnych, wygłuszających czy interaktywny sufit w sali doświadczania świata.
Kompleks zajmować będzie powierzchnię 4000 metrów kwadratowych, budowa będzie kosztować około 25 milionów złotych i powinna się zakończyć w 2022roku. Trwa zbiórka pieniędzy. Pomóc może każdy, wpłacając darowiznę na konto Fundacji „Potrafię Pomóc”.
https://potrafiepomoc.org.pl/darowizny/