

Z nowym rokiem zmieniają się niektóre przepisy dotyczące osób z niepełnosprawnością. W skrócie podajemy te najważniejsze:
ŚWIADCZENIE PIELĘGNACYJNE DLA OBOJGA RODZICÓW
Od 1 stycznia 2017 r. każdy z rodziców więcej niż jednego dziecka z niepełnosprawnością w rodzinie będzie mógł otrzymać świadczenie pielęgnacyjne, gdy zrezygnuje z pracy lub nie podejmie pracy ze względu na opiekę nad niepełnosprawnym dzieckiem.
WZROST ŚWIADCZENIA PIELĘGNACYJNEGO
Świadczenie pielęgnacyjne, przysługujące rodzicom opiekującym się niepełnosprawnymi dziećmi w 2017 r., będzie wynosić 1406 zł.
ZASADY PRZYZNAWANIA ZASIŁKU STAŁEGO
Od 1 stycznia 2017 r. osoby z niepełnosprawnością, które oczekują na wydanie orzeczenia, a są uprawnione do zasiłku stałego z OPS, będą go mogły otrzymać już od miesiąca wystąpienia z wnioskiem o ustalenie stopnia niepełnosprawności. W okresie oczekiwania na orzeczenie będzie przysługiwał także zasiłek okresowy.
NOWE LEGITYMACJE
Od 1 sierpnia 2017 r. będą obowiązywały nowe legitymacje osoby z niepełnosprawnością. Będą wystawione na okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności. Legitymacje będą wydawane bezpłatnie bez konieczności ponownego orzekania się.
OPIEKA KOORDYNOWANA (DOK) DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH DZIECI
Dzieci, u których zdiagnozowano nieuleczalną chorobę lub ciężkie i nieodwracalne upośledzenie powstałe w okresie prenatalnym, zostaną od 1 stycznia objęte dziecięcą opieką koordynowaną (DOK). Program obejmie też wcześniaki urodzone przed 33. tygodniem ciąży z bardzo niską urodzeniową masą ciała. Nowe świadczenie NFZ, wprowadzane równolegle z ustawą „Za życiem” obejmować będzie zintegrowaną opiekę neonatologiczną, wielospecjalistyczną opiekę pediatryczną oraz programy rehabilitacyjne dla dzieci.